İade ve Değişim

İade ve değişimler için üç şart

  1. Ürünün kullanılmamış, etiketi çıkarılmamış ve tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş olması gerekmektedir (özel üretim siparişlerde iade/değişim kabul edilememektedir.)
  2. Ürün teslimat tarihinden itibaren en fazla 14 gün içinde faturası ve orijinal paketiyle Tomtom Mh. İstiklal Cd. No:189 K:2 D:3 Beyoğlu İstanbul 34433 gönderilmesi gereklidir.
  3. Ürünün kargoya teslim olduğu gün iade/değişim nedeniniz ve talebinizin de info@asligoncer.com adresine mail atılması gerekmektedir.

Bu kriterlere uymayan ürünlerin iade ve değişimleri kesinlikle mümkün değildir.

 

Ücretsiz gönderim şartları

İade/değişim talep ettiğiniz ürününüzü MNG Kargo ile yukardaki adresimize gönderebilirsiniz.

 

Değişim prosedürü

Gönderdiğiniz ürünlerin yukardaki şartlara uygunluğu onaylandıktan sonra size ödediğiniz tutar değerinde alışveriş hakkı tanımlanacaktır. Bu hakkı zaman limiti olmaksızın asligoncer.com’da ve showroom’umuzda kullanabilirsiniz.

 

İade prosedürü

Alışveriş hakkı yerine para iadesi tercih eden müşterilerimizin ücret iadeleri bankalarının iade koşulları ve taksit seçeneği çerçevesinde çerçevesinde alışveriş yapmış oldukları kredi kartılarına iade edilir. Kredi kartınıza yapılan geri iadenin ekstrenize yansıması, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama iki - üç hafta sürebilir. Bu süreç her bankanın kendine özel uygulaması olup, Asligoncer.com’un bu sürece herhangi bir müdahale hakkı bulunmamaktadır. İade işleminizin kredi kartı ekstrenize yansıma sürecini bankanızdan takip edebilirsiniz. Havale ve kapıda ödemeli siparişlerde banka hesap numaranızı e-mail ile bize ilettikten sonra 10 iş günü içinde hesabınıza havale yapılacaktır. Kargo/kurye/kapıda ödeme ücretleri iade edilememektedir. İndirim dönemi satın alınan ürünlerde iade ve değişim yapılmamaktadır.

 

Önemli not

Orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, herhangi bir şekilde kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünlerin iadesi kabul edilmediğinden siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde paketinizi açmalı ve ürünü kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız çok önemlidir. Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karşılaşırsanız paketi teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturarak kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir.